OLJEKONFLIKTEN I NIGERIA
Den stora oljeförbannelsen
publicerat 7 mars 2009 — Kommentera

GÖTEBORG. Är oljan en välsignelse eller förbannelse för Nigeria?
Det är inte ett helt enkelt svar, men de länder som upptäcker till exempel olja får ofta ett diagnostiserat tillstånd, sjukdomen kallas för holländska sjukan.
I slutet av 1950- och början av 1960-talet när naturgas hade upptäckts i Nederländerna ökade gasexporten vilket gjorde att reala växelkursen för gulden steg. Med en stark valuta blev landets andra exportsektorer mindre attraktiva på den globala marknaden och allt eftersom blev ekonomin utarmad.
Teorin om holländska sjukan utvecklades på 1980-talet och visat sig stämma på många fler länder i historien och fram till vår tid. Att länder med stora naturtillgångar ofta dras med stora ekonomiska, politiska och social problem. Man talar om ”resource curse”, resursförbannelsen.
Men holländska sjukan som teori ger inte en fullständig bild av hur oljerikedomar påverkar ett land.
1. När oljesektorn expanderar uppstår ett stort inflöde av intäkter genom exporten. Priserna på ickehandlade varor stiger medan priserna på handelsvaror är de samma eftersom de bestäms på världsmarknaden. Med den stigande reala växelkursen får den ickeexpanderande exportindustrin möta allt sämre exportförhållanden, samtidigt tvingas de höja sina löner för att kunna konkurrera med oljebranschen om arbetskraft.
2. ”Rent seeking” är ett begrepp som innebär att staten och inflytelserika privatpersoner drar nytta av ökade genomflöden av pengar genom staten.
Stora statliga skrytprojekt byggs, korruptionen ökar och välfärden minskar eller förbättras inte. Dessutom finns ett incitament att engagera sig i rent seeking relativt övrig näringsverksamhet när intäkter från naturtillgångar i landet stiger.
3. Bromsad utveckling inom demokrati, korruptionsbekämpning, och utbildningsområdet. Utvecklingen mot ökad demokratisering föregås av vissa förändringar såsom urbanisering, ökad yrkesspecialisering och stigande utbildningsnivå. Medför inte en ekonomisk utveckling dessa karaktärsdrag är det heller inte troligt att landet rör sig i en demokratisk riktning.
Enligt forskaren Michael Ross, som utgår från en liberal hållning, skrev i en avhandling 2001 att den statliga styrningen påverkas av exempelvis stora oljetillgångar.
”Naturresurser i överflöd skapar en falsk känsla av säkerhet och leder till att regeringar bortser från behovet av bra och tillväxtvänlig ekonomisk förvaltning med frihandel, effektiv byråkrati och institutionell kvalitet”, skriver han (min översättning).
Andra om: Nigeria, naturtillgång, olja, holländska sjukan
0 trackbacks
2 kommentarer
-
Hej,
Jag säger bara Norge?!
Har du hört eller läst om det lilla landet som har BNP större än stora Sverige, och folk har det bättre än i Sverige.
Man kan få något positiv också ur olja om man vill se det.
Titta på länder som har också lyckats med sin olja.
Varför skiva bara om de dåliga sidorna? -
Norge! Ja naturligtvis. Och jag ska absolut skriva om Norge, men för att hålla textlängden inom rimlighetens gräns (det är ju ändå en blogg) kommer jag ta upp det i ett annat inlägg. Så du har något att se fram emot.