sidea.se/emanuel

Journalister är samtidshistoriker

publicerat 21 december 2007 — Kommentera

DURBAN, SYDAFRIKA. Befann mig i Gateway, södra hemisfärens största shoppinggalleria, på boklådan Exclusive Books. Jag var på jakt efter böcker om staden och regionen runt Durban, fjärde största staden i Sydafrika med sina fyra miljoner invånare.

Den uppmärksamma handlaren svarade:
”Funny you ask, a lot of people have been here and asked for it. But as far as I know it hasn’t been written any about Durban and the surrounding. Sure, I’ve got alot ov books ’bout South Africa, but not any on Durban.”

Tillbaka i gallerian hittade jag en annan boklåda, på historieavdelningen var något bättre ställt med. Tanken slog mig att det kan vara en lösning på problemet med journalister.

Ett sätt att modernisera ett yrke som, just nu ligger på rekordlåga förtroendenivåer. Ett yrke som måste omvärdera vad man ska syssla med, speciellt i diskussionen om nya medier, bloggar och crowdsourcing (typ Wikipedia), och med det bristande självförtroende som journalister har mot bakgrund av den snabba utvecklingen.

Journalister bör betrakta sig som samtidshistoriker, de som ska skildra det som sker. På att förklara, komma ihåg det som nyligen skett, och beskriva det som nyligen skett på ett sätt som är meningsfullt och intressant för läsarna. Hur snabbt detta sker är sekundärt det viktigaste är att presentera det mot bakgrund av vad som tidigare skett. Tyvärr lider många journalister av minnesförlust. Tänk Mona Sahlins avgång, tänk Carl Bildts 1990-tal.

Andra om: , , , , , ,

0 trackbacks

Skriv en kommentar